22.06.2020 r.

Temat: Wakacje

Pomoce dydaktyczne:  Worek, przedmioty/zabawki związane z letnim wypoczynkiem, np.: okulary przeciwsłoneczne, łopatka, wiaderko, łódeczka. obrazki przedstawiające samolot, rower, samochód, kajak, pieszego. Nagranie ulubionej piosenki dziecka.,  Wiaderka, kubeczki, foremki, plastikowe przezroczyste butelki z podziurawionymi zakrętkami, woda.

Propozycje zabaw:

Zacznijmy od jednej z ulubionych zabaw naszych Przedszkolaków. Magiczny worek. Rodzic kładzie na dywanie przedmioty/zabawki związane z letnim wypoczynkiem, np.: okulary przeciwsłoneczne, łopatkę, wiaderko, łódeczkę. Dziecko po kolei oglądaj wszystkie przedmioty, dotyka ich, nazywa i mówi, gdzie i w jaki sposób się je wykorzystuje. Następnie Rodzic umieszcza te przedmioty w worku. Dziecko dotyka ich i odgaduje, co to za przedmiot, wypowiada jego nazwę z podziałem na sylaby.

Teraz trochę się poruszajmy „Czym możemy pojechać na wakacje?”.  Rodzic zaprasza dziecko w podróż. Włącza nagranie muzyki, pokazuje po kolei obrazki różnych pojazdów i proponuje np.:  teraz będziemy lecieć samolotem. Zaraz potem mówi: czas na jazdę rowerem, samochodem, spływ kajakiem, pieszą wycieczkę itp. Dziecko swobodnie naśladuje sposób poruszania się poszczególnych pojazdów oraz pieszą wędrówkę. Zabawa trwa do momentu zakończenia piosenki.

Pogoda pozwala na trochę „mokrej” zabawy. Dzieciom na pewno taka zabawa przypadnie do gustu, a dzięki temu będą mogły ćwiczyć swoją sprawność manualną, dlatego na koniec zaproponuję zabawę z wykorzystaniem wody. Dziecko bawi się w przynoszenie wody w wiaderku, przelewanie wody do kubeczka, z kubeczka do foremki lub do plastikowej przezroczystej butelki a następnie ponownie do dużego wiaderka.

Udanej zabawy!

Skip to content