17.06.2020 r.

Temat: Wakacyjne podróże

Pomoce dydaktyczne: Różne torby, w tym podróżne, plecaki, plażowe, walizka, plecak ze stelażem.  Koc, różne przedmioty , np.: piłka, latarka, płetwy, kompas, mapa, siatka do łapania motyli, wędka, dziecięce buty górskie, foremki, łopatki, wiaderko, okulary przeciwsłoneczne, kocyk, opakowanie po kremie do opalania, książka, kreda do rysowania na chodniku, płaszcz przeciwdeszczowy, torba plażowa, walizka, plecak ze stelażem.

Propozycje zabaw:

Zanim przejdziemy do dzisiejszych zabaw, Rodzic może zapytać dziecko o to, kim jest podróżnik? Dziecko, podaje swoje propozycje, które Rodzic może uzupełnić podając jakieś ciekawostki na temat znanych polskich podróżników, np.: może pokazać ich zdjęcia. Podróżnik to osoba, która odbywa częste wyprawy (drogą lądową, morską lub powietrzną) do różnych miejsc na świecie. Dawniej znanym podróżnikiem był Krzysztof Kolumb. W Polsce do podróżników zaliczyć można, np. Beatę Pawlikowską, Wojciecha Cejrowskiego.

Przed nami wakacyjne podróże, dlatego zacznijmy od zabawy w „Bagaż podróżnika”. Przydadzą się nam różne torby,  plecaki, plażowe, walizka, plecak ze stelażem. Rodzic ustawia przed dzieckiem różne torby podróżne. Prosi aby dziecko podało nazwę i opisało ich wygląd. Rodzic, wprowadza dziecku pojęcie bagaż. Następnie dziecko ( z pomocą rodzica) zastanawia się, który bagaż przyda się w którym miejscu letniego wypoczynku.  Np.: plecak przyda się w trakcie górskiej wędrówki.

Ostatnią propozycją jest dobranie ubrań i przedmiotów do miejsc letniego wypoczynku. Rodzic rozkłada na podłodze koc, na którym umieszcza przyniesione rzeczy. Mówi, że prawdziwy podróżnik, wybierając się na wyprawę, pakuje do torby, plecaka, walizki tylko to, co jest niezbędne podczas podróży. Rodzic prosi dziecko o zastanowienie się, co z tych przedmiotów przyda się podczas spędzania wakacji w miejscu wypoczynku np. nad morzem. Dziecko wybiera przydatne według niego części garderoby i przedmioty i pakuje je do bagażu – uzasadniając swój wybór. Zabawę można powtórzyć wybierając inne miejsce wypoczynku, np.:biwak.

Udanej zabawy!

Skip to content