4.06.2020 r.

Temat: Autobus w barwach wakacji

Pomoce dydaktyczne: ulubiona piosenka dzieci np. „Koła Autobusu kręcą się” w języku polskim lub angielskim, Kolorowe obręcze, gwizdek. Pięć muszelek różnej wielkości, dwa szklane pojemniki z wodą (ciepłą i zimną), lekkie przedmioty (kawałek kartki, mała plastikowa nakrętka, piłeczka pingpongowa) i ciężkie przedmioty (drewniany klocek, metalowy samochodzik, mały kamyk)

Propozycje zajęć:

Zacznijmy dzisiejszy dzień od sporej dawki ruchu. Rozkład jazdy autobusu. Rodzic rozkłada na dywanie oddalone od siebie kolorowe obręcze i ustala z dzieckiem, że niebieska symbolizuje jeziora, żółta – piasek nadmorski, zielona – wieś, czerwona – szczyty górskie. Dziecko zamienia się w autobus i biega, omijając obręcze w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło rodzica, np.: Stacja jezioro – dziecko podbiega do obręczy niebieskiej i zatrzymuje się. Rodzic ponowie włącza muzykę daje w ten sposób sygnał do odjazdu autobusów. Przy kolejnym powtórzeniu zmienia stację, na której zatrzymuje się dziecko (przy właściwej obręczy).

Rodzic rozkłada na dywanie muszelki, mówiąc, że pochodzą one znad morza. Prosi, aby dziecko opisało ich wygląd, a następnie ułożyło je od najmniejszej do największej. Dziecko liczy muszelki od prawej strony i od lewej strony. Ustala, że bez względu na kierunek liczenia jest ich tyle samo.

Ostatnią propozycją jest doświadczenie badawcze – Co będzie pływać, a co nie? Do zabawy tej potrzebujemy dwa szklane pojemniki z wodą (ciepłą i zimną), lekkie przedmioty (kawałek kartki, mała plastikowa nakrętka, piłeczka pingpongowa) i ciężkie przedmioty (drewniany klocek, metalowy samochodzik, mały kamyk). Dziecko dotyka najpierw ciepłej wody, a potem zimnej wody i wspólnie z rodzicem określają, jaka jest zwykle woda w morzu. Następnie dziecko umieszcza w jednym z pojemników kilka przedmiotów i próbuje określić, dlaczego jedne toną, a inne nie.

 Wniosek: Przedmioty, które są lekkie, unoszą się na wodzie, a przedmioty cięższe opadają na dno pojemnika.

Będzie nam miło, gdy podzielą się Państwo zdjęciami z zabaw. Udanej zabawy!