27.05.2020 r.

Temat: Granice oceanów- Pacyfik i Atlantyk

Przebieg zajęć:

 1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Dzień dobry przedszkolaki. Niektóre dzieci w waszym wieku i z rożnych stron świata, były w bardzo ciekawym miejscu na świcie. Żeby tam dotrzeć trzeba popłynąć statkiem. Zapraszam was na wycieczkę. Opowiem o dwóch oceanach. Jeden z nich nazywa się Atlantyk, a drugi Pacyfik. Leżą w takim miejscu na świecie, że razem się stykają, ale co najciekawsze ich wody się nie mieszają, a poza tym mają rożne kolory. Granica pomiędzy Atlantykiem a Pacyfikiem nazywa się klinem oceanicznym.
  Atlantyk ma ciemnogranatową barwę, a Pacyfik jest w jaśniejszej, turkusowej barwie. Widok granic na wodzie zapewnia turystom zadziwiające wspomnienia. Czym te wody jeszcze się od siebie różnią? Zasoleniem i temperatura. Woda Atlantyku jest mniej słona i zimniejsza niż Pacyfiku, który jest bardziej słony i ma wodę cieplejszą. Nawet ryby atlantyckie nie wpływają do Pacyfiku bo, np: nie lubią cieplejszej wody, wolą pływać w zimnej.
 2. Granice oceanów- zajęcia plastyczne. Doskonalenie sprawności manualnych.

Dziś namalujemy dwa oceany: Atlantyk i Pacyfik oraz granicę pomiędzy nimi tzw; klin oceaniczny dokładniej odtworzyć różnicę pomiędzy wodami należny odpowiedni dobrać kolory a niektóre nawet pocieszać ze sobą aby powstały takie jakich potrzebujemy do rozróżnienia dwóch wód oceanicznych.
Zadaniem waszym będzie przygotować biały karton A4, farby i pędzel. Podzielić kartkę dwie równe części – będzie to granica oceanów. Malujemy najpierw ocean Atlantycki, który ma ciemnogranatową barwę, a następnie Pacyfik, kolorem turkusowym, trzeba połączyć kilka kolorów: zielony, biały, brązowy, niebieski i będzie turkus. Poproście rodziców, żeby wam pomogli przy łączeniu kolorów. Na koniec można wyciąć ryby rożnego kształtu i przykleić na tle wód oceanicznych (wzór poniżej)

 1. Quiz oceaniczny. Dorosły czyta dzieciom zdania. Dzieci odpowiadają prawda lub fałsz na usłyszane zdanie.
  Ocean to długa, jak wstążka, rzeka.
  Woda oceanu Atlantyckiego łączy się z wodą Pacyfiku.
  Klin oceaniczny to granica dwóch oceanów: Pacyfiku i Atlantyku.
  Woda Atlantyku jest ciemniejsza bo pada tam granatowy śnieg
  Atlantyk i Pacyfik nie mieszają swoich wód
  Pacyfik ma wodę bardziej słoną od Atlantyku.
  Cieplejszym oceanem jest Pacyfik.
  Granica pomiędzy Pacyfikiem a Atlantykiem nazywa się kolorowym płotkiem.
Skip to content